Liselotte Björk blir demensexpert på Seniorglädje

Vi fortsätter vår satsning på stöd inom demensomsorg. Det senaste steget är rekryteringen av Demensförbundets avgående ordförande Liselotte Björk.
– Vi är oerhört stolta över att kunna välkomna en av Sveriges mest kunniga experter inom demens till vårt team, säger Cecilia Sidmalm, VD på Seniorglädje.
Liselotte Björk började som undersköterska och har lång erfarenhet av olika verksamheter inom äldreomsorg och anhörigstöd. Hon har tidigare arbetat med demensvårdsutveckling och utbildning i bemötande och hantering av utmanande situationer, där hon var med och byggde upp ett kompetensprogram kallat Demensakademin. Efter tre framgångsrika år som förbundsordförande för Demensförbundet tar hon nu steget vidare till oss på Seniorglädje. Här kommer hon att bidra som expert inom personcentrerad demensvård samt leda utvecklingen av Seniorglädjes kompetensavdelning.
– Det finns en enorm potential att förbättra kunskapen om demens i samhället, säger Liselotte Björk. Det skulle höja livskvaliteten både för personer som själva lever med demenssjukdom och deras anhöriga. Seniorglädje, med sitt genuina engagemang, är en bra plats för att driva denna viktiga utveckling.
Liselotte Björk driver även podden ”Demensdialogen” tillsammans med demensvårdsutvecklaren Kerstin Angvik. Liselotte Björk börjar hos oss den den 1 juni.